Zespoły
Zespół powstał w 1979 roku a jego nazwa pochodzi od słowa Wierzba, drzewa, które jako pierwsze budzi się wiosną. Głównym założeniem uczestników zespołu jest zachowanie kultury ludowej, śpiewu, tradycyjnych tańców i obrzędów. W repertuarze “Wierzbicy” znajdują się pieśni folklorystyczne, ludowe, obrzędowe i duchowe, które zespół wykonuje w wielu językach. Oprócz piosenek zespół zachwyca także wieloma tradycyjnymi tańcami.
„Wierzbica” aktywnie uczestniczy w różnych festiwalach, konkursach i koncertach zdobywając cenne i znaczące nagrody.
Łączy wspaniałych ludzi zafascynowanych polską piosenką. W ciągu 30lat chór uczestniczył w wielu konkursach i festiwalach zdobywając szereg nagród , wyróżnień i ogromne sukcesy. Wszechstronność repertuarowa pozwala im uczestniczyć w ważnych i interesujących wydarzeniach patriotycznych, religijnych, świątecznych, czy też rozrywkowych. Czas istnienia grupy to czas rozwoju osobistego chórzystów i poziomu artystycznego zespołu oraz cennej współpracy pozwalającej nazywać się rodziną chóralną. Działalność chóru , to ponad ćwierć wieku sławienia Boga i Ojczyzny nie tylko poruszającym słowem, lecz także wzniosłą melodią.
Chor „Verum Cantus” został założony w listopadzie 2004 roku, początkowo pod nazwą Chór Cantus Cordis. Obecnie Liczy ponad 25 osób i jest chórem mieszanym cztero-głosowym. Grupa dużo koncertuje po kraju skąd pochodzą, służąc do Mszy św. z wyjątkową muzyczną oprawą w języku polskim i nie tylko. Miłość do śpiewu i polska pieśń trzyma ich dzisiaj ze sobą i pozwala uświetniać pięknym śpiewem wiele spotkań i uroczystości.
Powstał z inicjatywy projektu edukacyjnego pt. „Sobotnie Kółka” realizowanego od 2012 roku w Domu Polskim w Żytomierzu. I tak w 2016 roku najbardziej utalentowane dzieci z kółka wokalnego zasiliły skład Zespołu „Kwiaty”. Kierownikiem artystycznym grupy jest Pani Łarysa Bojko.
Ilość uczestników w latach 2018-2022 stanowiła 25 osób w wieku 8-14 lat, po 2022 roku w Zespole śpiewa pięć dziewczynek. Zespół wykonuje polskie pieśni patriotyczne, ludowe, dziecięce, kolędy.
W swoim repertuarze mają ponad 50 piosenek.
Młody i utalentowany Zespół jest uczestnikiem wielu koncertów i festiwali organizowanych przez różne organizacji polskie, w obwodzie Żytomierskim.
Nauczycielka ze szkoła muzycznej im. Borysa Latoszyńskiego w Żytomierzu.
Wielopokoleniowy Zespół jest wyrazistą wizytówką ziemi trockiej, zaszczepia i kontynuuje miłość do polskich tradycji. W swoim repertuarze ,,Troczanie” mają pieśni polskie, litewskie, karaimskie, wileńskie, trockie oraz różnych regionów Polski. Są to pieśni: ludowe, patriotyczne, żołnierskie, dawne i współczesne. W repertuarze zespołu szczególne miejsce zajmują pieśni autorów i kompozytorów Ziemi Trockiej, wzbogacając tym samym dorobek polskiej kultury na Wileńszczyźnie. Częścią repertuaru zespołu są piosenki i tańce litewskie. W ciągu 33 lat działalności twórczej zespół brał udział w wielu konkursach i festiwalach zarówno na Litwie, jak i w innych krajach. Kierownikiem zespołu jest Krzysztof Stankiewicz, choreografem – Diana Fedorowicz.