Zespoły
Bardzo wszystkim gratulujemy i dziękujemy, że byli z nami:
17.11.2021 r – Artyści z Ukrainy
Chór Kameralny im. Juliusza Zarębskiego

Chór imienia Juliusza Zarębskiego został założony w 1997 roku. Iniciatorem powstania chóru był były prezes Zjednoczenia Polaków Żytomierszczyzny „Polonia” Tadeusz Reńkas. Z jego podania chór przyjął za swego patrona Juliusza Zarębskiego – polskiego kompozytora i pianistę (ur. 28 lutego 1854 w Żytomierzu, zm. 15 września 1885 w Żytomierzu). Jego mogiła znajduje się na starym polskim cmentarzu w Żytomierzu, blisko odnowionej niedawno kaplicy, po lewej stronie od drogi wiodącej do tejże kaplicy. Podobno jego serce jest zamurowane w Żytomierskiej katedrze katolickiej. 20 wokalistów – nauczycieli, studentów i animatorów kultury – pracuje pod kierownictwem artystycznym Jana Krasowskiego. Repertuar zespołu obejmuje polskie pieśni religijne i narodowe, utwory z kanonu klasyki polskiej literatury muzycznej i popularne piosenki ludowe. Stale doskonalony, nacechowany artyzmem śpiew a’cappella chóru im. Juliusza Zarębskiego przysparza mu wielbicieli. Jan Krasowski – wychowawca młodzieży, chórmistrz, kompozytor i aranżer. Od 1997 roku prowadzi w Żytomierzu (Ukraina) Chór imienia Juliusza Zarębskiego. Wielokrotnie nagradzany za dokonania na rzecz popularyzacji kultury polskiej na Ukrainie oraz za zaangażowanie i działalność na rzecz Polaków zamieszkałych w obwodzie żytomierskim. W 2008 roku Pan Krasowski otrzymał odznakę „Polak Roku Żytomierszczyzny 2007. Działacz Kultury”, w 2009 – odznakę „Zasłużony dla kultury polskiej”, a w 2019 roku – Brązowy medal Wspólnoty Polskiej.
TRIO INSTRUMENTALNE “RENESANS”

ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNO-TANECZNY “AKSAMITKI”

KWARTET WOKALNY “REZONANS”

18.11.2021 r.- Artyści z Litwy
Zespół Tańca Ludowego „Zgoda”

Kierownikiem artystycznym zespołu jest Henryk Kasperowicz
Zespół Pieśni i Tańca Ludowego ,,Rudomianka“

Zespół pieśni i tańca ludowego ,,Rudomianka“ – to wspaniała wizytówka Rudominy i całej Wileńszczyzny. Zespół został założony w 1989 roku i działa przy Wielofunkcyjnym Ośrodku Kultury w Rudominie. Zespół słynie ze swojej wieloletniej historii i tradycji, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dzisiaj ,,Rudomianka“ liczy ponad 100 członków. To jest zespół amatorski i wielopokoleniowy. Członkowie zespołu to dzieci, rodzice i ich dziadkowie, którzy przez wszystkie te lata dbają o tradycje i krzewią polskość na Litwie, a także poza jej granicami. Zespół pieśni i tańca ludowego ,,Rudomianka“ posiada kapelę i trzy grupy wiekowe: grupę najmłodszą, średnią i najstarszą. W 2017 roku została także stworzona grupa taneczna.
Zespół ma niezwykle bogaty dorobek artystyczny. Zalążek repertuaru stanowią piosenki zbierane po domach, śpiewane przez dziadków i rodziców. Z biegiem lat repertuar znacznie się wzbogacił. Ostatnio zespół znacznie się odnowił. Do „Rudomianki“ dołączyło wielu młodych i niezwykle utalentowanych młodych ludzi.
Początkowo zespół pieśni i tańca ludowego ,,Rudomianka“ wykonywał piosenki a capella. W 2016 zaś roku powstała kapela zespołu. Do kapeli uczęszcza przeważnie młodzież. Młodzież zrzeszona w zespole jest zaangażowana w popularyzację folkloru. Za pomocą pięknych dźwięków instrumentów, takich jak: skrzypce, klarnet, flet, akordeon, kontrabas, gitara, perkusje, fortepian, kapela wykonuje utwory różnych narodowości.
Zespół „Rudomianka” ma za sobą już ponad 800 koncertów na Litwie i za granicą, m.in. w Polsce (Kielce, Koszalin, Warszawa, Licheń, Poznań, Węgorzewo itd.), Niemczech, Bułgarii, Hiszpanii. Stale uczestniczy w koncertach, festiwalach (np. festiwal i konkurs widowisk kolędniczych i obrzędowych „Herody“ w Katowicach) oraz świętach kalendarzowych, organizowanych przez rejon wileński (np. „Kwiatach Polskich” w Niemenczynie, Dożynkach w Pikieliszkach, Zapustach, Nocy Świętojańskiej, Kiermaszu Kaziukowym itp.).
Kierownik artystyczny – Wioleta Cereszka.
Kapelmistrz – Krzysztof Stankiewicz.
Choreograf – Irena Zacharkiewicz i Mirosław Wojtiulewicz
Zespół Pieśni i Tańca „Jawor” i „Mały Jawor”

Zespół Pieśni i Tańca „Jawor” z podwileńskiej miejscowości Awiżenie prezentuje oryginalny polski folklor ludowy. W roku 2009 grupa miłośników polskiej kultury ludowej postanowiła założyć zespół, w którym mogłaby rozwijać swoje talenty i zamiłowanie do tańca, śpiewu i muzyki ludowej, jednocześnie propagując polski folklor. Z inicjatywy właśnie tej młodzieży powstał Zespół Pieśni i Tańca „Jawor”.
Jawor gromadzi w swoich szeregach dzieci oraz dorosłych, którzy ćwiczą w dwóch sekcjach: tanecznej i wokalnej. Na repertuar Zespołu składają się polskie i wileńskie pieśni ludowe, pieśni patriotyczne, tańce regionów Polski, tańce wileńskie, litewskie, białoruskie, rosyjskie oraz cygańskie, a także obrazki sceniczne, np. Dożynki, Kaziuk Wileński. Zespół odbył mnóstwo koncertów w kraju i za granicą. Był uczestnikiem wielu festiwali, m.in. XIX i XXII Festiwali Kultury Kresowej w Mrągowie, Festiwali Kultury Polskiej „Pieśń Znad Wilii”, Międzynarodowych Festiwali Kultury Polskiej „Kwiaty Polskie”, Międzynarodowego Festiwalu Folkloru „Pokrovskije kolokola”, Festiwali Narodów w ramach Jarmarku Narodów.
Zespół w znacznym stopniu dba o technikę taneczną i wokalną, jako szczególną formę przekazu treści kulturowych. Ponieważ mieszkamy w kraju wielokulturowym, w którym od wielu lat swoją kulturę kultywują Polacy, Rosjanie, Litwini, Żydzi, Białorusini, więc dążymy do różnorodności repertuaru poprzez poznawanie i promowanie folkloru innych narodów.
Kierownik artystyczny: Elita Sinkiewicz
Choreograf: Renata Lisowska-Urbanowicz
Kapelmistrz: Oleg Kwiecień
Chór „Jaskółeczka”

Zespół Wokalny “Ballada”

W 1991 roku w Wileńskiej Wyższej Szkole Rolniczej H. Czernis założył zespół wykładowców „Ballada“. Skład zespołu uzupełnili nauczyciele ze szkoły w 40 Tatarach. W 1992 roku uczestnicy „Ballady” brali udział w Warsztatach Chórów Polonijnych w Koszalinie.
Swoją działalność zespół odnowił w roku 2008 z inicjatywy radnego samorządu wileńskiego, nauczyciela Wileńskiej Wyższej Szkoły Rolniczej Michała Treszczyńskiego.
Zespół „Ballada” uczestniczy w Festynie Kultury Polskiej „Kwiaty Polskie” oraz innych świętach rejonowych, koncertował w Wandziagole, Oszmianie, Jawniunach, w różnych ośrodkach kultury rejonu wileńskiego. Każdego roku śpiewa na Opiekach w Ostrej Bramie, na Odpustach w Trokach, na Festiwalu muzyki sakralnej „Chrystus Króluje! Alleluja!”
W październiku 2018 r. Zespół wokalny „Ballada” brał udział w Międzynarodowym festiwalu Pieśni Pamięci „Walczącym o Niepodległość” w Warszawie. W listopadzie na zaproszenie Stowarzyszenia Łagierników żołnierzy Armii Krajowej zespół uczestniczył w Obchodach 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski.
„Ballada” lubi śpiewać pieśni ludowe, sakralne, utwory autorów wileńskich, jej członkowie śpiewają w chórze kościelnym w parafii wojdackiej.
W 2019 r. zespół brał udział w eliminacjach do Międzynarodowego festiwalu kolęd i pastorałek, zajął II miejsce. Kierownikiem zespołu jest Teresa Kołtan.